Serial Cup 2020

2020-08-22 to 2020-08-27, FAI Category 2 event

Team results

Provisional

# Id Name Nat Glider Sponsor T 1 T 2 T 3 T 4 Total
1 SYP team 25:46:11
68 Rok Lotrič M SLO Ozone - Delta 3 02:12:39 01:51:47 01:48:05 01:33:19
61 Peter Kocjan M SLO PHI Allegro 02:12:50 03:29:35 01:57:39 01:29:08
67 Rok Kaver M SLO 777 - Queen2 02:11:39 03:29:28 01:57:45 01:40:27
79 Tomaž Bavdaž M SLO BGD - Cure 2 02:23:31 03:29:29 02:17:18 01:39:41
23 Dušan Durkovič M SLO Flow Paragliders - Fusion 03:31:56 03:30:27 01:59:00 01:32:23
2 Flow Hungary 26:08:11
44 Lorant Falucskai M HUN Flow Paragliders - Fusion 02:07:28 02:17:36 01:59:09 01:32:39
84 Zsolt Ero M HUN Triple seven - Queen 2 02:16:56 03:26:34 02:00:48 01:43:31
40 Katalin Juhasz F HUN Flow Paragliders - Fusion 03:33:12 02:18:48 02:03:15 01:32:34
1 Abel Varga M HUN PHI - Allegro 03:28:16 02:55:21 03:24:51 01:35:21
26 Gabrieli Richárd M HUN Skywalk Cayenne 6 03:34:27 03:28:30 02:12:04 02:20:26
3 Hungary1 28:36:46
62 Peter Simonics M HUN BGD - Cure 2 02:12:30 02:17:06 02:10:45 01:41:07
75 Szilard Forgo M HUN Skywalk Cayenne 6 02:11:07 03:29:30 03:25:06 01:32:37
13 Bence Halász M HUN BGD Cure 02:12:34 03:29:23 02:00:34 03:13:53
50 Martin Dallos M HUN 777 Queen 2 03:31:45 03:29:52 03:24:02 02:00:27
11 Balazs Vertes M HUN Skywalk Cayenne 6 02:10:19 03:26:49 03:30:18 04:10:22
4 Żywiec Air Team 28:54:55
43 Kuba Sto M POL 777 - Queen 2 02:25:36 02:18:07 02:03:12 01:29:20
35 Joanna Kocot F POL Ozone Alpina 3 02:26:02 03:29:20 02:04:11 01:46:55
21 Dominik Kapica M POL Flow Fusion 02:12:28 03:26:57 03:21:24 01:51:23
5 Samba Team 30:14:13
66 Robert Sörös M HUN BGD - Cure 03:29:19 02:18:39 02:08:44 01:39:55
33 János Gaskó M HUN BGD - Cure 2 02:42:58 03:29:10 02:17:03 01:34:08
76 Thomas Milko M BRA Gin - Camino 03:19:55 03:29:51 02:00:25 03:26:27
12 Barna János Róbert M HUN Axis Vega 5 04:12:59 03:29:41 03:24:56 01:44:16
6 Flying Swiss Cheese 30:59:08
59 Olivier Beytrison M SUI Flow Paragliders - Fusion 02:33:18 02:39:23 02:13:26 01:50:40
71 Sergey Popov M SUI Advance - Iota 2 03:32:07 02:55:20 02:21:01 01:51:11
36 Joel Bonvin M SUI Advance - Sigma 10 25 02:46:58 02:43:28 03:06:33 03:26:02
16 Catherine Bartholdi F SUI Ozone - Alpina 3 S 03:35:23 03:32:47 03:33:16 02:25:43
7 Team KOVK 31:15:47
6 Andy Smart M GBR BGD - Cure 2 02:23:51 02:31:26 01:51:36 01:47:44
45 Magdalena Janaway F GBR Ozone - Swift 5 XS 02:25:20 03:31:36 02:23:17 02:15:05
14 Brett Janaway M GBR BGD - Cure 2 02:20:11 03:29:53 03:24:41 03:57:28
73 Stojan Kranjc M SLO 777 Gliders - Queen 2 03:30:16 03:04:45 03:24:22 03:23:22
80 Toni Pljakoski M SLO Ozone Delta 4 03:44:48 03:28:57 03:33:16 03:19:13
8 Niceclouds 31:46:07
3 Aleš Žumer M SLO PHI - Allegro 02:12:05 03:30:24 02:07:29 01:42:41
49 Marko Kejžar M SLO Ozone - Delta 4 03:25:52 03:29:40 01:52:14 01:45:41
72 Simon Rant M SLO Nova - Mentor 5 04:12:27 03:27:51 02:48:52 01:49:23
81 Veronika Štampfl F SLO Nova - Ion 6 03:34:25 03:30:41 03:06:33 02:14:48
55 Miha Knific M SLO PHI - Maestro 03:33:55 03:30:44 03:33:16 03:57:28
9 Sosedje tim 32:20:43
58 Mitja Jug M SLO Ozone - Delta 4 03:32:39 02:52:25 02:04:31 01:43:27
52 Matjaž Skrinjer M SLO 777 Queen 2 03:32:14 03:04:29 02:08:50 01:43:24
19 Diana Žgela F CRO BGD - Punk 03:33:59 03:04:50 02:46:44 02:20:23
30 Ines Ivanuša F CRO PHI - Tenor 03:33:18 03:28:54 03:06:18 02:13:52
10 Kemenymag 32:26:37
24 Farkas László M HUN Ikuma 2 - Niviuk 02:24:56 03:04:23 02:13:20 01:52:57
78 Tomáš Szépe M HUN Ozone - Alpina 2 SM 03:34:25 03:29:41 02:20:52 01:47:20
74 Szabolcs Koteles M SVK MAC PARA - Elan 2 03:33:36 03:04:38 03:33:15 02:36:38
5 Andras Herceg M HUN Ozone - Delta 3 ML 03:33:41 03:31:11 03:24:36 02:23:59
60 Peter Bobvos M HUN PHI Maestro 03:34:28 03:29:01 02:37:54 03:57:28
11 UFO Team 33:16:16
83 Wojciech Kocot M POL PHI Maestro 02:51:10 03:29:14 02:27:04 02:13:48
63 Przemyslaw Czerwinski M POL Nova - Mentor 6 03:32:06 03:29:20 02:38:36 01:39:24
27 Grzegorz Fiema M POL PHI - Allegro 02:23:43 03:29:14 03:24:54 02:23:26
8 Arkadiusz Slusarczyk M POL BGD - BGD Cure 03:38:06 03:05:09 03:25:06 02:01:54
12 Red Flag 34:07:26
9 Artur Frankowski M POL Advance - Iota 2 02:33:48 03:29:33 02:18:10 02:03:51
42 Krzysztof Maciejczuk M POL UP - Summit XC4 03:43:43 03:28:21 02:05:58 01:32:04
28 Grzegorz Krzyśka M POL Niviuk - Artik 5 03:32:30 03:06:28 03:33:16 02:50:01
32 Jacek Zakrzewski M POL PHI - PHI Maestro 03:33:26 03:46:49 03:33:16 03:57:28
13 The Goal Beer 34:14:36
70 Sergey Lukashevich M RUS Niviuk - Artik-4 02:20:21 03:29:23 02:08:06 01:35:07
20 Dmitry Kalita M EST UP - Trango X-Race 03:38:04 03:29:24 02:15:27 01:48:30
86 Anne Jan Roeleveld M NED Swing Helios RS S Air Time 04:31:25 03:29:33 03:24:45 02:04:31
85 Mark Towse M GBR Ozone Buzz Z5 04:31:25 03:49:15 03:33:16 03:37:36
14 Griff Team 35:06:30
77 Tibor Skorka M HUN GIN Glider - Explorer 03:34:02 02:26:31 03:30:19 02:08:56
37 József Szabó M HUN Tripe Seven - Rook 3 03:32:54 03:37:22 02:17:02 02:37:31
15 Brigitta Gyocsi F HUN Ozone - Alpina2 03:34:09 03:35:59 02:52:51 02:36:38
17 Daniel Abel M HUN Skywalk - Skywalk Chili 4 03:34:27 03:47:56 02:52:51 02:46:06
18 Daniel Martonicz M HUN Skywalk Chili 4 03:32:30 02:58:45 03:23:38 03:22:47
15 Lithuania team 36:30:16
7 Antanas Jakucevičius M LTU Ozone Delta 3 02:23:43 03:29:37 02:13:35 02:00:45
57 Mindaugas Markaitis M LTU Axis Venus SC 03:33:34 03:04:25 03:33:16 02:18:19
10 Audrius Petkūnas M LTU GIN Glider - Bonanza 2 03:35:53 03:28:33 03:31:46 03:16:50
16 EUTEAM 37:53:14
46 Marek Dmochowski M POL Triple Seven Gliders - Rook 2 03:33:29 03:29:43 02:52:51 02:07:53
31 Ireneusz Wasilewski M POL PHI - Maestro 03:33:32 03:29:41 02:22:41 03:20:34
2 Adrian Orlowski M POL Ozone - Rush 5 03:11:12 03:04:38 03:33:16 03:13:44
17 The Germans 44:10:19
64 Rainer Dieterle M GER Ozone - Geo5 ML 04:19:15 03:30:13 03:33:16 02:36:38
41 Kather Josef M GER u turn - vision 03:32:51 03:29:20 03:42:37 03:57:28
65 Robby Loeltgen M GER Ozone - Geo5 ML 04:17:17 03:49:16 03:24:40 03:57:28

Time-based scoring was developed by Maxime Bellemin and Jörg Ewald, with input from many others. FS implementation by

Report created: 2020-08-27T19:34:13+02:00