Serial Cup 2018

2018-08-24 to 2018-08-30, no FAI sanctioning

Team results

Provisional

Task Date Distance
T1 Task 2 2018-08-27 12:30    56.3 km Race to Goal with 1 startgate(s)
T2 Task 3 2018-08-28 13:00    48.3 km Race to Goal with 1 startgate(s)
T3 Task 4 2018-08-29 14:00    55.1 km Race to Goal with 1 startgate(s)
T4 Task 5 2018-08-30 12:00    53.7 km Race to Goal with 1 startgate(s)

# Id Name Nat Glider Sponsor T 1 T 2 T 3 T 4 Total
1 Team Triple Seven 20:53:18
5 Aljaž Valič M SLO 777 - Queen 2 777gliders 02:19:02 01:11:51 01:27:02 01:39:13
102 Urban Valič M SLO 777 - Queen 2 777gliders 02:28:08 01:11:06 01:26:07 01:39:36
82 Rok Kaver M SLO 777 - Queen 2 02:45:21 01:32:15 01:32:11 01:45:34
59 Matjaž Klemenčič M SLO 777 - Queen 2 04:19:13 01:28:08 01:58:32 01:45:33
93 Stojan Kranjc M SLO 777 Gliders - Queen 2 04:18:54 01:32:50 01:53:54 02:01:47
2 Mountain Wolfs 27:19:23
80 Robert Sörös M HUN BGD - Cure Material Transport Kft. 02:49:27 01:39:47 01:52:27 02:20:10
52 Lorant Falucskai M HUN Ozone - Delta3 04:19:40 01:25:18 01:34:02 01:55:49
45 József Szabó M HUN Tripe Seven Gliders - Queen2 Griff , Dirty-Dog 04:19:58 01:44:43 01:40:49 02:01:12
108 Zsolt Ero M HUN Triple Seven Gliders - Queen 2 04:20:19 01:37:48 01:40:57 02:14:47
47 Katalin Juhasz F HUN Ozone - Delta 3 04:19:47 01:40:18 01:42:04 03:24:30
3 Phantoms 27:26:55
33 Gáspár Balczó M HUN Skywalk - Cayenne 5 Flyaway SE , Streamlineteam 02:57:52 01:33:27 01:30:13 02:07:35
121 Ábel Varga M HUN Gin Carrera 04:19:59 01:25:34 02:40:23 02:01:12
31 Gabor Konrad M HUN Nova - Triton 2 04:20:16 01:37:09 02:16:31 02:18:31
17 Barna János Róbert M HUN Ozone - Delta 3 ML 03:11:49 02:59:36 02:10:38 03:26:10
21 Csaba Kátai M HUN Gradient - Aspen 6 04:19:53 01:52:21 02:13:02 03:24:33
4 Fly Away 27:36:52
74 Peter Simonics M HUN BGD Punk 03:16:49 01:34:47 02:00:34 02:15:55
111 Szilard Forgo M HUN Skywalk Cayene 5 04:19:57 01:21:56 01:33:50 01:54:53
19 Bence Halász M HUN Nova - Triton 2 04:20:20 01:46:29 01:48:33 01:55:47
32 Gabrieli Richárd M HUN Nova - Triton 2 FlyAway 04:22:01 01:41:26 01:32:39 02:17:19
41 János Gaskó M HUN BGD - Cure Saddalim Olajtársaság 04:26:34 01:46:09 02:01:00 02:20:45
5 Last man standing 27:37:21
61 Miha Vovk M SLO Advance - Iota 2 Naviter 02:35:02 01:23:34 01:42:52 02:13:25
2 Aleš Žumer M SLO Ozone - Rush 5 04:19:58 01:33:11 01:38:44 01:57:31
34 Gregor Bahč M SLO Macpara - Elan 2 04:22:43 01:47:13 01:59:29 02:14:16
97 Timotej Majdic M SLO Ozone - Delta 3 04:19:35 01:39:44 02:04:48 03:59:03
60 Miha Knific M SLO Gin - Sprint 3 04:21:27 01:51:37 03:46:26 02:36:35
6 Pobeda 27:41:08
62 Yury Mishanin M RUS Ozone Delta 2 04:16:28 01:16:48 01:28:23 01:48:33
118 Pavel Titov M RUS Ozone Delta 3 ParaTrip.eu 04:19:52 01:17:09 01:58:08 01:45:25
4 Alexey Milko M RUS BGD Cure ML alexm@mov.ru 04:19:48 01:38:13 01:41:55 01:56:23
87 Sergey Lokk M RUS UP Paragliders - UP Trango XC3 04:20:22 01:32:16 02:01:20 02:15:30
116 Anna Lozovaya F RUS Niviuk Artik 5 04:20:40 01:47:57 02:12:21 03:24:43
7 Lintvar Racing 27:51:08
22 Damjan Čretnik M SLO Niviuk - Artik 5 Lintvar 03:15:25 01:16:25 01:40:46 01:51:48
85 Rok Vegelj M SLO triple seven 777 - Queen 2 04:20:26 01:38:25 01:55:21 01:54:02
73 Peter Kocjan M SLO Niviuk - Ikuma Naviter, Avtoma d.o.o. 04:22:02 01:43:02 02:16:17 02:05:52
56 Marko Kejžar M SLO 777 - Knight 03:53:19 02:05:16 02:51:55 03:27:54
83 Rok Lorger M SLO Airdesign - Rise 04:21:55 03:06:00 02:52:01 04:23:59
8 Zywiec Air Team 28:37:08
49 Kuba Sto M POL 777 - Queen 2 04:19:37 01:21:33 01:41:52 01:46:40
15 Arkadiusz Slusarczyk M POL BGD - BDG CURE 04:20:30 01:31:01 01:49:21 02:02:29
28 Dominik Kapica M POL 777 Queen 2 FastCamper.eu 04:19:45 01:28:39 01:58:37 01:57:04
43 Joanna Kocot F POL Gin - Explorer Fastcamper.eu 04:22:06 01:55:42 02:06:13 02:29:10
112 Karolina Kocięcka F POL 777 Knight 04:40:34 04:18:22 03:49:32 04:29:37
9 Hard Core 30:17:05
98 Tomáš Szépe M HUN Ozone - Alpina2 Fly Away 03:23:50 01:42:54 02:07:34 02:34:44
71 Peter Barkoczy M HUN Advance - Sigma 10 04:20:40 01:38:06 01:56:26 02:21:42
30 Farkas László M HUN Nova - Mentor 4 Fly Away 04:01:46 01:53:23 02:25:08 02:28:24
8 Andras Herceg M HUN Ozone - Rush 4 FlyAway 03:43:08 02:49:43 02:35:56 03:24:09
103 Varga István M HUN Advance - Iota 04:21:22 02:11:59 02:48:42 03:54:35
10 Drink and then dream team 30:28:53
84 Rok Lotrič M SLO Ozone - Delta 3 03:01:07 01:44:27 02:16:04 02:16:20
58 Matic Egart M SLO Skywalk - Cayenne 5 03:44:31 01:43:25 02:09:27 02:07:26
90 Simon Rant M SLO Niviuk - Hook 3 03:53:01 01:58:56 02:38:49 03:34:26
99 Tomaž Veber M SLO Advance - Sigma 10 04:22:53 01:49:31 02:15:16 03:57:39
39 Janez Benedičič M SLO Tripe Seven - 777 Rook 2 04:20:14 01:43:23 02:41:31 04:29:37
11 Team Slovakia 30:55:41
120 Frantisek Vojtyla M SVK Axis Vega 5 04:18:48 02:18:44 02:40:25 00:00:00
54 Mario Moravcik M SVK - 04:19:54 01:31:03 02:09:14 02:01:50
75 Peter Vrabec M SVK www.x-air.sk, www.axispara.cz 04:20:30 01:39:16 02:09:34 03:26:23
12 Z.I.A 31:24:57
36 István Gyarmati- Szabó M HUN Ozone - Alpina 2 SM 03:19:27 01:39:09 02:18:05 02:16:00
95 Szabolcs Koteles M SVK Macpara - Elan 2 04:19:50 01:55:51 01:58:35 02:24:38
107 Zoltan Gyurusi M HUN Advance - Sigma 9 04:19:30 01:52:56 02:24:59 02:35:57
11 Anita Toth F HUN Ozone - Delta 2 04:29:18 02:53:16 02:48:52 04:21:56
13 Team Romania 31:55:39
20 Cristian Deacu M ROU BGD Cure - Cure Telecom academy 04:22:15 01:27:53 01:42:27 01:54:12
6 Anca Tabara F ROU BGD Cure S Sky Tribe 04:22:27 01:41:39 02:41:00 02:03:44
23 Dan Dumitriu M ROU BGD - Cure 04:20:28 01:49:31 02:01:56 03:28:07
14 Team Austria 32:43:01
10 Andreas Wurzer M AUT Ozone - Alpina 3 04:18:55 01:29:14 01:54:46 01:59:54
53 Manfred Marte M AUT Skywalk - Spice Bürgerhof 04:20:29 01:47:46 02:10:45 02:25:00
86 Sarah Amon F AUT Ozone - Alpina 3 paraclinic.at 04:19:58 01:55:08 02:10:37 03:54:29
35 Horst Orasch M AUT Ozone - Alpina 2 ML Coiffeur Martina 04:22:48 01:58:03 02:47:23 03:50:29
46 Karl Mauracher M AUT Ozone - Alpina 3 04:22:01 03:50:13 03:20:10 03:59:06
15 Flying munkey 32:49:59
88 Sergey Parfenov M RUS UP - Trango X-Race Herbalife 04:20:05 01:37:50 02:38:01 02:11:16
91 Anton Solynin M RUS Ozone - Delta 3 04:20:11 01:42:58 02:41:42 02:28:25
14 Antonina Kenig F RUS Ozone - Alpina 3 S 04:29:46 01:59:00 02:21:15 02:30:02
94 Svetlana Komarova F RUS Niviuk - Artik 5 04:20:04 02:01:57 02:20:52 03:06:23
96 Tatiana Chervyakova F RUS Advance - Sigma 10 04:20:27 02:04:54 02:39:35 02:46:35
16 Team Glide Club Gdynia 34:05:38
51 Leszek Ignaszak M SWE UP-paragliders - Up Summit XC3 04:22:34 01:49:52 02:34:48 02:45:23
105 Wojciech Kocot M POL Skywalk Chill 4 04:20:02 02:10:24 02:25:40 02:37:58
106 Wojtek Bykowski M POL Ozone - Delta 2 04:22:14 03:36:06 02:41:27 01:51:16
65 Monika Makowska F POL Ozone - Delta 3 04:19:54 02:21:29 02:26:38 03:26:28
17 Cloud Walker 36:28:03
109 Zsolt Hant M HUN Nova - Mentor 4 XS 04:22:41 01:40:09 02:01:24 03:59:03
89 Simon Balázs M HUN Gradient - Aspen 5 Fly Away 04:22:47 04:18:22 03:31:25 00:00:00
16 Balint Szentmartoni M HUN Niviuk - Hook 3 04:22:34 02:39:14 02:27:44 03:29:01
72 Peter Bondor M HUN BGD - Base M 04:20:27 04:12:16 02:53:30 04:29:37
18 WWW (Wild Wild West) 37:11:30
77 Richard Meek M GBR Ozone - Alpina 2 L 03:13:23 01:21:14 01:33:51 02:30:52
68 Olivier Beytrison M SUI Nova - Mentor 5 S 04:23:22 01:46:00 01:58:18 02:31:22
M 04:46:30 04:26:33 04:03:44 04:36:21
19 Czech B(eer)s 37:52:51
92 Sona Perglerova F CZE Axis - Comet 3 XContest 04:20:11 01:49:25 02:24:43 02:15:56
24 Daniel Mazanec M CZE UP - Summit XC3 03:59:42 02:28:10 02:52:50 03:02:40
119 Vit Vavroušek M CZE Gradient Nevada 2 04:22:15 03:07:28 03:33:13 03:36:18

Param values used when creating the report

param value
Heading Team results
status Provisional

Time-based scoring was developed by Maxime Bellemin and Jörg Ewald, with input from many others. FS implementation by

Report created: 2018-08-30T19:55:49+02:00