Serial Cup 2020

2020-08-22 to 2020-08-27, FAI Category 2 event

Overall after T3

Total results after 3 tasks

Provisional


# Id Name Nat Glider Sponsor Total time Gap
1 68 Rok Lotrič M SLO Ozone - Delta 3 5:52:31
2 44 Lorant Falucskai M HUN Flow Paragliders - Fusion 6:24:13 +00:31:42
3 62 Peter Simonics M HUN BGD - Cure 2 6:40:21 +00:47:50
4 6 Andy Smart M GBR BGD - Cure 2 6:46:53 +00:54:22
5 43 Kuba Sto M POL 777 - Queen 2 6:46:55 +00:54:24
6 59 Olivier Beytrison M SUI Flow Paragliders - Fusion 7:26:07 +01:33:36
7 67 Rok Kaver M SLO 777 - Queen2 7:38:52 +01:46:21
8 61 Peter Kocjan M SLO PHI Allegro 7:40:04 +01:47:33
9 13 Bence Halász M HUN BGD Cure 7:42:31 +01:50:00
10 24 Farkas László M HUN Ikuma 2 - Niviuk 7:42:39 +01:50:08
11 84 Zsolt Ero M HUN Triple seven - Queen 2 7:44:18 +01:51:47
12 3 Aleš Žumer M SLO PHI - Allegro 7:49:58 +01:57:27
13 40 Katalin Juhasz F HUN Flow Paragliders - Fusion 7:55:15 +02:02:44
14 66 Robert Sörös M HUN BGD - Cure 7:56:42 +02:04:11
15 70 Sergey Lukashevich M RUS Niviuk - Artik-4 7:57:50 +02:05:19
16 35 Joanna Kocot F POL Ozone Alpina 3 7:59:33 +02:07:02
17 7 Antanas Jakucevičius M LTU Ozone Delta 3 8:06:55 +02:14:24
18 79 Tomaž Bavdaž M SLO BGD - Cure 2 8:10:18 +02:17:47
19 45 Magdalena Janaway F GBR Ozone - Swift 5 XS 8:20:13 +02:27:42
20 9 Artur Frankowski M POL Advance - Iota 2 8:21:31 +02:29:00
21 33 János Gaskó M HUN BGD - Cure 2 8:29:11 +02:36:40
22 58 Mitja Jug M SLO Ozone - Delta 4 8:29:35 +02:37:04
23 36 Joel Bonvin M SUI Advance - Sigma 10 25 8:36:59 +02:44:28
24 52 Matjaž Skrinjer M SLO 777 Queen 2 8:45:33 +02:53:02
25 83 Wojciech Kocot M POL PHI Maestro 8:47:28 +02:54:57
26 49 Marko Kejžar M SLO Ozone - Delta 4 8:47:46 +02:55:15
27 71 Sergey Popov M SUI Advance - Iota 2 8:48:28 +02:55:57
28 76 Thomas Milko M BRA Gin - Camino 8:50:11 +02:57:40
29 48 Marek Krolikowski M POL Ozone - Swift 5L 8:56:59 +03:04:28
30 21 Dominik Kapica M POL Flow Fusion 9:00:49 +03:08:18
31 23 Dušan Durkovič M SLO Flow Paragliders - Fusion 9:01:23 +03:08:52
32 75 Szilard Forgo M HUN Skywalk Cayenne 6 9:05:43 +03:13:12
33 11 Balazs Vertes M HUN Skywalk Cayenne 6 9:07:26 +03:14:55
34 47 Marek Jánošík M SVK UP Paragliders - Trango X-Race 9:09:58 +03:17:27
35 4 Alexey Boldyrev M RUS BDG CURE 9:11:42 +03:19:11
36 82 Waldemar Janiszewski M POL BGD - Cure 2 9:12:10 +03:19:39
37 14 Brett Janaway M GBR BGD - Cure 2 9:14:45 +03:22:14
38 54 Michele Miegge M ITA Ozone - Alpina 3 S 9:14:49 +03:22:18
39 26 Gabrieli Richárd M HUN Skywalk Cayenne 6 9:15:01 +03:22:30
40 27 Grzegorz Fiema M POL PHI - Allegro 9:17:51 +03:25:20
41 42 Krzysztof Maciejczuk M POL UP - Summit XC4 9:18:02 +03:25:31
42 39 Karl Mauracher M AUT Ozone - Alpina 3 9:19:50 +03:27:19
43 20 Dmitry Kalita M EST UP - Trango X-Race 9:22:55 +03:30:24
44 78 Tomáš Szépe M HUN Ozone - Alpina 2 SM 9:24:58 +03:32:27
45 19 Diana Žgela F CRO BGD - Punk 9:25:33 +03:33:02
46 31 Ireneusz Wasilewski M POL PHI - Maestro 9:25:54 +03:33:23
47 37 József Szabó M HUN Tripe Seven - Rook 3 9:27:18 +03:34:47
48 77 Tibor Skorka M HUN GIN Glider - Explorer 9:30:52 +03:38:21
49 63 Przemyslaw Czerwinski M POL Nova - Mentor 6 9:40:02 +03:47:31
50 60 Peter Bobvos M HUN PHI Maestro 9:41:23 +03:48:52
51 51 Matej Jarm M SLO Skywalk Chili 4 9:47:06 +03:54:35
52 1 Abel Varga M HUN PHI - Allegro 9:48:28 +03:55:57
53 2 Adrian Orlowski M POL Ozone - Rush 5 9:49:06 +03:56:35
54 18 Daniel Martonicz M HUN Skywalk Chili 4 9:54:53 +04:02:22
55 46 Marek Dmochowski M POL Triple Seven Gliders - Rook 2 9:56:03 +04:03:32
56 22 Dosa Laszlo M HUN Ozone - Swift 5 9:57:28 +04:04:57
57 73 Stojan Kranjc M SLO 777 Gliders - Queen 2 9:59:23 +04:06:52
58 15 Brigitta Gyocsi F HUN Ozone - Alpina2 10:02:59 +04:10:28
59 69 Romana Schubertova F SVK UP Paragliders - Trango XC3 10:06:44 +04:14:13
60 8 Arkadiusz Slusarczyk M POL BGD - BGD Cure 10:08:21 +04:15:50
61 30 Ines Ivanuša F CRO PHI - Tenor 10:08:30 +04:15:59
62 29 Horst Orasch M AUT Ozone Alpina 2 10:09:20 +04:16:49
63 57 Mindaugas Markaitis M LTU Axis Venus SC 10:11:15 +04:18:44
64 74 Szabolcs Koteles M SVK MAC PARA - Elan 2 10:11:29 +04:18:58
65 81 Veronika Štampfl F SLO Nova - Ion 6 10:11:39 +04:19:08
66 28 Grzegorz Krzyśka M POL Niviuk - Artik 5 10:12:14 +04:19:43
67 17 Daniel Abel M HUN Skywalk - Skywalk Chili 4 10:15:14 +04:22:43
68 50 Martin Dallos M HUN 777 Queen 2 10:25:39 +04:33:08
69 34 Jernej Pogačar M SLO Bruce Goldsmith Design - BGD PUNK 10:28:55 +04:36:24
70 72 Simon Rant M SLO Nova - Mentor 5 10:29:10 +04:36:39
71 5 Andras Herceg M HUN Ozone - Delta 3 ML 10:29:28 +04:36:57
72 53 Michał Graboś M POL Ozone - Alpina 3 10:31:43 +04:39:12
73 10 Audrius Petkūnas M LTU GIN Glider - Bonanza 2 10:36:12 +04:43:41
74 55 Miha Knific M SLO PHI - Maestro 10:37:55 +04:45:24
75 16 Catherine Bartholdi F SUI Ozone - Alpina 3 S 10:41:26 +04:48:55
76 41 Kather Josef M GER u turn - vision 10:44:48 +04:52:17
77 80 Toni Pljakoski M SLO Ozone Delta 4 10:47:01 +04:54:30
78 32 Jacek Zakrzewski M POL PHI - PHI Maestro 10:53:31 +05:01:00
79 12 Barna János Róbert M HUN Axis Vega 5 11:07:36 +05:15:05
80 38 Kalivoda Árpád M HUN Nova - Ion 5 11:18:34 +05:26:03
81 56 Miklos Konczol M HUN Gin - Bonanza 2 11:20:17 +05:27:46
82 64 Rainer Dieterle M GER Ozone - Geo5 ML 11:22:44 +05:30:13
83 86 Anne Jan Roeleveld M NED Swing Helios RS S Air Time 11:25:43 +05:33:12
84 65 Robby Loeltgen M GER Ozone - Geo5 ML 11:31:13 +05:38:42
85 25 Fiam Péter M HUN - BGD Cure 11:48:59 +05:56:28
86 85 Mark Towse M GBR Ozone Buzz Z5 11:53:56 +06:01:25

Sprint results

# Id Name Nat Glider Sponsor Total

Tasks overview

Task Date Distance Validity
T1 Task 1 2020-08-22 13:00    53.8 km 100.00% Race to Goal
T2 Task 2 2020-08-25 14:30    58.9 km 100.00% Race to Goal
T3 Task 3 2020-08-26 13:15    37.3 km 100.00% Race to Goal

Time-based scoring was developed by Maxime Bellemin and Jörg Ewald, with input from many others. FS implementation by

Report created: 2020-08-26T20:16:51+02:00