Serial Cup 2020

2020-08-22 to 2020-08-27, FAI Category 2 event

Overall after T2

Total results after 2 tasks

Provisional


# Id Name Nat Glider Sponsor Total time Gap
1 68 Rok Lotrič M SLO Ozone - Delta 3 4:04:26
2 44 Lorant Falucskai M HUN Flow Paragliders - Fusion 4:25:04 +00:20:38
3 62 Peter Simonics M HUN BGD - Cure 2 4:29:36 +00:25:10
4 43 Kuba Sto M POL 777 - Queen 2 4:43:43 +00:39:17
5 6 Andy Smart M GBR BGD - Cure 2 4:55:17 +00:50:51
6 59 Olivier Beytrison M SUI Flow Paragliders - Fusion 5:12:41 +01:08:15
7 24 Farkas László M HUN Ikuma 2 - Niviuk 5:29:19 +01:24:53
8 36 Joel Bonvin M SUI Advance - Sigma 10 25 5:30:26 +01:26:00
9 11 Balazs Vertes M HUN Skywalk Cayenne 6 5:37:08 +01:32:42
10 21 Dominik Kapica M POL Flow Fusion 5:39:25 +01:34:59
11 47 Marek Jánošík M SVK UP Paragliders - Trango X-Race 5:39:41 +01:35:15
12 4 Alexey Boldyrev M RUS BDG CURE 5:40:36 +01:36:10
13 75 Szilard Forgo M HUN Skywalk Cayenne 6 5:40:37 +01:36:11
14 67 Rok Kaver M SLO 777 - Queen2 5:41:07 +01:36:41
15 54 Michele Miegge M ITA Ozone - Alpina 3 S 5:41:33 +01:37:07
16 13 Bence Halász M HUN BGD Cure 5:41:57 +01:37:31
17 61 Peter Kocjan M SLO PHI Allegro 5:42:25 +01:37:59
18 3 Aleš Žumer M SLO PHI - Allegro 5:42:29 +01:38:03
19 84 Zsolt Ero M HUN Triple seven - Queen 2 5:43:30 +01:39:04
20 66 Robert Sörös M HUN BGD - Cure 5:47:58 +01:43:32
21 70 Sergey Lukashevich M RUS Niviuk - Artik-4 5:49:44 +01:45:18
22 14 Brett Janaway M GBR BGD - Cure 2 5:50:04 +01:45:38
23 40 Katalin Juhasz F HUN Flow Paragliders - Fusion 5:52:00 +01:47:34
24 27 Grzegorz Fiema M POL PHI - Allegro 5:52:57 +01:48:31
25 79 Tomaž Bavdaž M SLO BGD - Cure 2 5:53:00 +01:48:34
26 7 Antanas Jakucevičius M LTU Ozone Delta 3 5:53:20 +01:48:54
27 35 Joanna Kocot F POL Ozone Alpina 3 5:55:22 +01:50:56
28 45 Magdalena Janaway F GBR Ozone - Swift 5 XS 5:56:56 +01:52:30
29 77 Tibor Skorka M HUN GIN Glider - Explorer 6:00:33 +01:56:07
30 9 Artur Frankowski M POL Advance - Iota 2 6:03:21 +01:58:55
31 33 János Gaskó M HUN BGD - Cure 2 6:12:08 +02:07:42
32 2 Adrian Orlowski M POL Ozone - Rush 5 6:15:50 +02:11:24
33 83 Wojciech Kocot M POL PHI Maestro 6:20:24 +02:15:58
34 51 Matej Jarm M SLO Skywalk Chili 4 6:23:02 +02:18:36
35 1 Abel Varga M HUN PHI - Allegro 6:23:37 +02:19:11
36 58 Mitja Jug M SLO Ozone - Delta 4 6:25:04 +02:20:38
37 71 Sergey Popov M SUI Advance - Iota 2 6:27:27 +02:23:01
38 18 Daniel Martonicz M HUN Skywalk Chili 4 6:31:15 +02:26:49
39 73 Stojan Kranjc M SLO 777 Gliders - Queen 2 6:35:01 +02:30:35
40 69 Romana Schubertova F SVK UP Paragliders - Trango XC3 6:36:27 +02:32:01
41 52 Matjaž Skrinjer M SLO 777 Queen 2 6:36:43 +02:32:17
42 57 Mindaugas Markaitis M LTU Axis Venus SC 6:37:59 +02:33:33
43 74 Szabolcs Koteles M SVK MAC PARA - Elan 2 6:38:14 +02:33:48
44 48 Marek Krolikowski M POL Ozone - Swift 5L 6:38:28 +02:34:02
45 19 Diana Žgela F CRO BGD - Punk 6:38:49 +02:34:23
46 28 Grzegorz Krzyśka M POL Niviuk - Artik 5 6:38:58 +02:34:32
47 8 Arkadiusz Slusarczyk M POL BGD - BGD Cure 6:43:15 +02:38:49
48 76 Thomas Milko M BRA Gin - Camino 6:49:46 +02:45:20
49 49 Marko Kejžar M SLO Ozone - Delta 4 6:55:32 +02:51:06
50 53 Michał Graboś M POL Ozone - Alpina 3 7:01:23 +02:56:57
51 63 Przemyslaw Czerwinski M POL Nova - Mentor 6 7:01:26 +02:57:00
52 50 Martin Dallos M HUN 777 Queen 2 7:01:37 +02:57:11
53 82 Waldemar Janiszewski M POL BGD - Cure 2 7:01:51 +02:57:25
54 41 Kather Josef M GER u turn - vision 7:02:11 +02:57:45
55 30 Ines Ivanuša F CRO PHI - Tenor 7:02:12 +02:57:46
56 23 Dušan Durkovič M SLO Flow Paragliders - Fusion 7:02:23 +02:57:57
57 26 Gabrieli Richárd M HUN Skywalk Cayenne 6 7:02:57 +02:58:31
58 46 Marek Dmochowski M POL Triple Seven Gliders - Rook 2 7:03:12 +02:58:46
59 31 Ireneusz Wasilewski M POL PHI - Maestro 7:03:13 +02:58:47
60 60 Peter Bobvos M HUN PHI Maestro 7:03:29 +02:59:03
61 78 Tomáš Szépe M HUN Ozone - Alpina 2 SM 7:04:06 +02:59:40
62 10 Audrius Petkūnas M LTU GIN Glider - Bonanza 2 7:04:26 +03:00:00
63 34 Jernej Pogačar M SLO Bruce Goldsmith Design - BGD PUNK 7:04:38 +03:00:12
64 55 Miha Knific M SLO PHI - Maestro 7:04:39 +03:00:13
65 5 Andras Herceg M HUN Ozone - Delta 3 ML 7:04:52 +03:00:26
66 81 Veronika Štampfl F SLO Nova - Ion 6 7:05:06 +03:00:40
67 20 Dmitry Kalita M EST UP - Trango X-Race 7:07:28 +03:03:02
68 16 Catherine Bartholdi F SUI Ozone - Alpina 3 S 7:08:10 +03:03:44
69 15 Brigitta Gyocsi F HUN Ozone - Alpina2 7:10:08 +03:05:42
70 37 József Szabó M HUN Tripe Seven - Rook 3 7:10:16 +03:05:50
71 42 Krzysztof Maciejczuk M POL UP - Summit XC4 7:12:04 +03:07:38
72 80 Toni Pljakoski M SLO Ozone Delta 4 7:13:45 +03:09:19
73 32 Jacek Zakrzewski M POL PHI - PHI Maestro 7:20:15 +03:15:49
74 39 Karl Mauracher M AUT Ozone - Alpina 3 7:21:27 +03:17:01
75 17 Daniel Abel M HUN Skywalk - Skywalk Chili 4 7:22:23 +03:17:57
76 22 Dosa Laszlo M HUN Ozone - Swift 5 7:26:14 +03:21:48
77 56 Miklos Konczol M HUN Gin - Bonanza 2 7:37:40 +03:33:14
78 72 Simon Rant M SLO Nova - Mentor 5 7:40:18 +03:35:52
79 12 Barna János Róbert M HUN Axis Vega 5 7:42:40 +03:38:14
80 29 Horst Orasch M AUT Ozone Alpina 2 7:43:10 +03:38:44
81 38 Kalivoda Árpád M HUN Nova - Ion 5 7:46:54 +03:42:28
82 64 Rainer Dieterle M GER Ozone - Geo5 ML 7:49:28 +03:45:02
83 86 Anne Jan Roeleveld M NED Swing Helios RS S Air Time 8:00:58 +03:56:32
84 25 Fiam Péter M HUN - BGD Cure 8:06:22 +04:01:56
85 65 Robby Loeltgen M GER Ozone - Geo5 ML 8:06:33 +04:02:07
86 85 Mark Towse M GBR Ozone Buzz Z5 8:20:40 +04:16:14

Sprint results

# Id Name Nat Glider Sponsor Total

Tasks overview

Task Date Distance Validity
T1 Task 1 2020-08-22 13:00    53.8 km 100.00% Race to Goal
T2 Task 2 2020-08-25 14:30    58.9 km 100.00% Race to Goal

Time-based scoring was developed by Maxime Bellemin and Jörg Ewald, with input from many others. FS implementation by

Report created: 2020-08-25T23:08:09+02:00